Mostar Cemal Bihedic Devlet Üniversitesi

  

Cemal Biyediç  Eski Yugoslavya’nın Müslüman kökenli ilk başbakanıdır. 1971 -1977 yılları arasında başbakanlık yapmıştır. Boşnak kökenli bir müslüman olması islam alimlerinin desteğini almıştır.
Cemal Biyediç  Devlet başkanı Josip Broz Tito’yu Belgrad’dan Libya’ya yolcu etmeye gittikten sonra Saraybosna’ya dönerken eşi Raziya Biyediç ve uçakta bulunan 6 kişiyle beraber Cemal Biyediç başbakan olarak 18 ocak 1977 yılında uçağın düçmesi sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir. Saraybosna’da bulunan Bare Mezarlığına defnedilmiştir. Kendi adını taşıyan dağcılık derneği üyeleri, devlet büyükleri, akrabaları ve yakınları cenazede bulunmuşlardır.

Devlet destekli şuanda kendi adına dağcılık derneği, Üniversite, lise bulunmaktadır.
Sağlığında İleri görüşlülüğü olan idaalist sözü gecen bir liderdi. Felsefe üzerine ve eğitime verdiği önemi her dafasında göstermiştir.

 

Binlerce müslüman öğrenci şu ana kadar Cemal Biyediç  okullarından mezun olmuş, dünyanın hemen hemen her yerinde mezunları bulunmaktadır. Şimdi de EuroStar Eğitim Merkezi İle Türk öğrencilerine kapılarını açmış, tek kayıt merkezi yapmıştır.
Bu vesile ile türk öğrenciler istedikleri bölümleri okuyabilmektedirler.  Çağdaş ve etik değerleri benimseyen hukukun üstünlüğüne inanan, üretgen, rekabetçi, sosyal yönü gelişmiş, yurtseven ve uluslararası düzeyde bir varlık misyonu ile doğruluk ve güvenilir bireyler yetiştirmekten onur duyacaktır. Cemal Biyediç yetkilileri sizleri eğitime almaktan gurur duyacaktır. EuroStar Eğitim Merkezi size destek vermeye devam edecektir.
Cemal Biyediç  - Mostar Cemal Bihedic Devlet Üniversitesi - Mostar Devlet Üniversitesi