Mostar Üniversitesi Makine Mühendislik Fakültesi

Makine Mühendislik Fakültesi Hakkında;

Bosnahersek Cemal Bihedic Mostar Üniversitesi Makine mühendislik fakültesine 1959 kasım ayında kurulmuştur. Bosnahersek Cemal Bihedic Mostar Üniversitesi Yugoslav ülkelerinden gelen güncel konularlave öğretim elemanları organize edilerek düzenlenmiş. Mühendislik fakültesi 1975 yılına kadar enstitü olarak bağımsızlığını alarak donanımlı labaratuarları, teknik alet ve ekipmanlar ile eski kampında bina alanı elde etmiştir. 1989 yılında tamamlanan binasında 16 laboratuvar, bilgisayar merkezi oluşturulmuştur. Savaşa kadar Enstitü bünyesinde 1767 öğrenci mezun olmuştur. Makineleri ve mekanizmaları, endüstriyel uygulamalar olarak profesyonel konferanslar düzenlenmiş, birçok kitap organize edilmiş saraybosna üniversitesi ilave olarak geliştirilmiştir.  

Dünya savaşı sonrası yüksek düzeyli eğitimli profesyoneller getirme amaçlı Almanya’da Paderborn ve Regensburg üniversitesinde modern bilgisayar ile donatılmış internete bağlı çok aktıf ve verimli işbirliği sonucunda öğrenci, bilgi ve kitap alışverişi ile avrupa üniversiteleri ile bağlantıya geçilmiş oldu. 1998 yılından itibaren Belcika, Grez-Avusturya, Udine-İtalya, Bercolona-İspanya, Lingbo-Danimarka ülkeleri üniversiteleri ile TEMPUS gerçekleşmiştir. Bu proje kapsamında Avrupa standartlarında Yugoslavya’nın ilk üniversite olma özelliğini taşıyor. Avrupa birliğinde tanınmış 2001 yılından itibaren yüksek öğretim kurumundan da denklik almıştır. Türkiye, Sırbistan, Karadağ, Slovakya, Makedonya, Finlandiya, Avusturya, Almanya, İspanya, Norveç, Mısır, Kırgızistan, ülkelerinin ve Bologna’ya dahil ülkelerin karşılıklı anlaşmalar imzalanmıştır.

Değerli deneyimler sanayii ve ekonomide, bilgisayarların teknolojik gelişiminde profesyonel eğitimi çok cazip gelmektedir. Cemal Bihedic Mostar Üniversitesi Makine mühendislik fakültesinin denkliğine başvuru yapabiliyorsunuz.

Bugün Mostar Üniversitesi Cemal Bihedic Avrupa’da Bosnahersek için köprü olmuş, dikkat ceken işbirlikçileri ve bilimsel projeleri hayata geçiren eylemler gerçekletirmiştir. Teknik ve üretimin yüksek öğretimi kapsayan yeniliklere açık mühendisler yetiştirmeye ayak uydurmuştur. Metal sanayi, kaynak laboratuarı, inşaat laboratuarı, titreşim kaynak laboratuarı,  NDT laboratuvarı, malzeme laboratuarı, muayene, teknoloji,  tamir, titreşim ölcümü, on-line sistemler, dengeleme, proje hazırlama, dizayn, Cad teknoloji, Cam Teknoloji, Cae Teknoloji, Termosifon, ölçme, direnc, gerilme, dönme, basınc, deplasman, sertlik ölçümleri, manyatik parcalar, boya penetrant testi,  güçlü hale getirilmiş uzman eğitmenlerce kabul edilmiş ve eğitim bakanlığından geçen bologna müfredatı uygulanıyor.

Makine Mühendisliğinin temellerini çok iyi bilen evrensel bilgiyi kullanan, alanındaki teknolojik gelişimleri takip eden, katılımcı, uygulama ve araştırma yetenekleri gelişmiş etik sahibi mühendisler yetişiyor. Makine Mühendisi her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürme tasarımı, üretim planlanması, takım tezgahları, otomotiv, otomasyon, malzeme bilimi, enerji, gaz ve buhar türbinleri, pistonlu kompresörler, nükleer reaktörler, içten yanmalı motorlar, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemleri konularında başarılı bir şekilde tamamlayabilir. DGS olmadan lisansınızı kredilerinizi alarak tamamlama yaparak teknikerlikten mühendisliğe gecebilirsiniz.
Nevşehir üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Akdeniz üniversitesi ile iş birliği anlaşmaları bulunuyor. Kariyer merkezi öğrencilere bünyesindeki kaynakları kullanarak iş bulma konusundaki yetenekleri geliştirme ve kariyer tercihlerine göre mevcut secenekleri keşfetmede ve eğitici potansiyel arasında köprü niteliğindedir. DGS olmadan lisansınızı kredilerinizi alarak tamamlama yaparak teknikerlikten mühendisliğe geçebiliyorsunuz.

  • Makine Mühendisliği
  • Mekanik Mühendisliği
  • Malzeme Bilimi: Polimer, Seramik, Kompozit, Cad Teknolojileri, Cam Teknolojileri, Cae Teknolojileri

 

Mostar "Dzemal Bijedić" Üniversitesi                EuroStar Bosna Eğitim Merkezi

DGS olmadan lisansınızı kredilerinizi alarak tamamlama yaparak teknikerlikten mühendisliğe geçebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Mostar’da eğitim almak ve üniversiteli olmak isteyenler EuroStar Eğitim Merkezi ile sizin başvurularınızı alıyor.

 

University of Dzemal Bijedic- Mostar - Bosnahersek Cemal Bihedic Mostar Üniversitesi