Bosna-Hersek Ülkesine Uçak Yolculuğu / Saraybosnaya Toplu öğrenci organizasyonu


Dil EĞİTİMİ Saraybosnada
Saraybosna’ya Ulaşım

İstanbul  -  Saraybosna arasındaki uzaklık 1.50 dakika sürmektedir.  Saraybosna Uluslar arası havaalanı şehir merkezinin 1,6 km. güneybatısında bulunuyor.
Toplu ulaşım araçları ile havaalanı şehir merkezi arasında ulaşım sağlanmaktadır. Havaalanı otoparkı dışında bulunan otobüs durakları anayol üzerinde bulunuyor.  Her 30 dakika da bir otobüs ve Tramvay ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
                

Saraybosna Şehri ulaşımın en rahat şehirlerden bir tanesidir.  Şehirde 7 tramvay hattı bulunmakta olup,  troleybüs hatları ve birçok otobüs güzergâhı şehir içi ulaşımı sorunsuz hale getirmiştir. Genelde trafik kurallarına riayet edilmektedir ve fazla bir yoğunluk yoktur ancak park yeri bulmakta zorluk yaşanabilmektedir. Şehir merkezindeki park yerleri genelde ücretlidir. (1 saati 2 KM) Şehir içi ulaşım için Satın aldığınız biletleri araçların içerisinde okutmanız gerekiyor. Kontrol elemanları sık sık arama yapıyorlar.

Taksilerde taksimetre mevcuttur ve sürücüler genelde taksimetre uygulamasına riayet ederler. Taksimetre gündüz 2 KM, gece 2,30 Km. açılmakta ve kilometre başına gündüz 1 KM, gece 1,30 KM yazmaktadır. Ayrıca düzenli tramvay, troleybüs ve otobüs seferleri de mevcuttur ve bilet fiyatı gişelerde 1,20 KM, otobüste alınırsa 1,50 Km. Ülke içindeki karayolu trafiği yoğun, karayolları genellikle bakımsızdır. 1.000 kişiye düşen binek otomobili sayısı 350 civarındadır. Ancak birçok anayolda trafik işaretleri dahi bulunmamaktadır. Süper benzinin litre fiyatı 1.50 KM, motorin 1.30 KM seviyesindedir.

Ulaşım Bilgileri:
Eurostar öğrencilerinin Saraybosna’dan kayıt belgeleri geldikten sonra grup oluştuğunda toplu yol organizasyonlarını düzenlemektedir. Öğrenciler aynı saat ve aynı uçağa bilet almakla yükümlüdür. Rehber eşliğinde gidilecek olan yol güzergahı değişiklikleri tüm Saraybosna’ya gidecek öğrencileri bağlamaktadır. Eğitime devam eden öğrencilerimizin Ülkeye giriş çıkışlarda bildirimini yapmaktayız. Ülkeye varıldıktan sonra rehberimiz öğrencilerimize resmi makamlardan oturum izinleri alınmaktadır.

Havayolu:
THY’nin Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri
Air Bosna’nın da Salı-Perşembe-Pazar günleri İstanbul’dan Saraybosna’ya karşılıklı seferi bulunmaktadır.  Saraybosna havaalanı, şehir merkezine 12 km. uzaklıktadır taksi ücreti 10 Euro tutmaktadır..
Ulaşım ve Taşımacılık
Demiryolları: toplam: 608 km
Karayolları: toplam: 21,846 km
asfalt: 11,425 km
asfalt olmayan: 10,421 km
Limanlar: Bosanska Gradiska, Bosanski Broa, Bosanski Samac, Brcko Orasje
Hava alanları: 28 (2006 verileri)
Helikopter alanları: 5 (2006)