University of Džemal Bijedić on Mostar

Öğrenci Rehberi Önemli Bilgiler
 

Modern ve Küresel eğitim sistemi oluşturmak amacıyla ECTS Kredi Transfer sistemine Uyumlu süreç  izliyor.

Lisans tamamlama Programları Bulunuyor.

Mostar Üniversitesi Devlet Üniversitesidir.

Yök Denkliği  ile genç nesi ve ülkemizin geleceğine yatırım yapma yolunu Mostar Üniversitesi ile  gercekleştirin. University of Džemal Bijedić on Mostar adına yüksek öğretim kurumundan öğrenci adına mutlaka tanınmakta belgesini yazılı olarak almanızı tavsiye ediyoruz. Mutlaka Üniversitenin tanınırlık belgenizi alın. Denklik sayfasını tekrar gözden geçirin...

Avrupa Üniversiteleri Birliği Üyesidir.

Bologna garantisinde AB diploması ile Dünyada iş imkanı

Türkiyede denklik ve Sınavsız Yatay geçiş – Dikey geçiş

Bosna hersek –Türkiye arasında güvenlik, ticaret, eğitim anlaşması

Zengin Tarihi - Müslüman Devlet – Kardeş Ülke – Bosna-Hersek Devleti  Mostar Tarihi

 Türkiye’de ki Anlaşmalı Üniversiteler

İstanbul Teknik Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Niğde Üniversitesi
Cukurova Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi

Lise Diploması ile EuroStar Eğitim Merkezi’ne gel Mostar Üniversitesinin öğrencisi ol...
Bosnahersekte Mostar Üniversitesine öğrenci olarak başvurular yoktur.  Sadece EuroStar Eğitim Merkezi başvuruları alıyor. Dikkat edin Eurostar dışında üniversitelere başvuru yapabilcek başka merci yoktur. Korsan firma ve kişiler çoktur, güvenli gördüğünüz Firmalarda Korsandır. Birçok kişi kayıt olabileceğini düşünerek hem zaman hem maddi acıdan zarar görüyor. Eurostar güvencesinde olun…

 Bosna- Hersek İnternet Web Sitesi : www.unmo.ba
Türkiye İnternet Web Sitesi : www.mostaruniversitesi.com

 

Dil Bilimcileri Uzmanlarından Türkçeden Slav dili Boşnakçayı öğretiyor.

Ekimin İlk Haftası birinci Grup Hazırlık Eğitimine EuroStar Eğitim Merkezi aracılığı ile başlıyor.
Hazırlığa devam mecburiyeti bulunuyor ki Eğitimlerine daha aktif şekilde yoğun bir programla katılım olanağı yaratılıyor. Hazırlık sonunda Diploması öğrencilere sunuluyor.
Hazırlığı bitiren öğrenciler kontenjan dahilinde Mostar Üniversitesine eğitime alınıyorlar. 

Eğitim Zamanı

Dersler Aktif şekilde uygulamalı olarak Ects Kredi sistemine göre veriliyor. Uzman kadrosu ve öğretim görevlileri ile Mostar Üniversitesinde uluslararası geçerli Bologna ders müfredatı ile güvence veriyor. 

Konaklama:
Mostar Cemal Biyediç Üniversitesinin yanında İslam vakfının kurmuş olduğu yurt buluyor ve kontenjan dahilinde yurtlara alınabiliyor. Yurt ücretlerine dahil olan internet, elektrik, su, ısınma bulunuyor. Her odanın kendisine ait banyo ve wc si vardır. Mostar Cemal Biyediç Üniversitesine 5 dakika yakınındadır. Yurtlarda temizliğinize dikkat etmeli çevreyi ve kullandığınız alanları temiz bırakmanız tavsiye ediliyor. Yurtlarda konaklamak için ilk yıl için geçerli olan 10 aylık anlaşma yapılıyor. Her yıl ücretler değişebiliyor, depozito verilmiyor.
(Konvertibl Mark – 1 KM = 1 TL) Her yıl ücretler değişebiliyor.
1 kişilik yurt oda:150 Euro
2kişilik oda:120 Euro
3 kişilik oda 110 Euro

Mostar üniversitesi kontenjan dahilinde yurtlara alınabiliyor.
Ev: Paylaşımlı evler olarak ayarlanılıyor. 85-150 Euro
Kalacak yer konusunda endişelenmeyin, mutlaka kalacak yeriniz olacaktır.
Üniversite kafeteryasında yeme içme için 200 gıda seçeneği sunuluyor.

Sigorta: Öğrenci her yıl oturum izni için sigorta şirketlerinden sağlık sigortası primi öder her yıl uzatmalıdır.

Bosna-Hersek’e girişte vize gerekli değildir. Fakat davetiyeniz olmadan ülkeye girişiniz garanti değildir.  Sorun yaşadığınızda bir daha ülkeye giremiyorsunuz.  Bizler öğrencinin üniversiteler için hazırlığı dil kursu kaydının yapıldığına dair resmi Öğrenci Belgesini sağlandıktan sonra ülkeye giriş izni ile sorunsuz ülkeye girişleri yapılmaktadır.  Her yıl Öğrenciler sigortası dahil oturum izni ücreti 250 Euro ödeyerek alırlar. 

Sınav zamanları
Eylül Sınav dönemi
Ocak – Şubat sınav dönemi
Haziran Temmuz sınav dönemi

Bir dönem için
İki test zamanı ve ek sınav zamanı
İki sınav 15 gün arası olabiliyor.
Zorunlu derslere mutlaka girmeniz gerekiyor.

Şimdi Üniversiteli Olma Zamanı
Kredi yurtlar kurumundan burs alabilirsiniz.

Kütüphaneler
Üniversite Kütüphanesi 
Kütüphane kullanımı için ödenen ücretin kabul indeksi ve Kopyalama için gereklidir. Tam zamanlı öğrenciler için üyelik 5 km ve 10 KM olan öğrenciler içindir. Kütüphanede iki okuma odaları, müşterileri ile çalışmaya departmanı profesyonel bir yorum vardır. Bugün kütüphanede 10.000 kitap bulunmaktadır.  Ayrıca şehir merkezinde iki halk kütüphanesi bulunuyor. Milli kütüphane: 07:30 ila 18.00 hafta içi günleri açık, cumartesi günleri 07:30 dan 12:00 okuma odaları açıktır. Şehir kütüphanesi 08:00-14:30 saatleri arasında acıktır. Mostar Cemal Biyediç Üniversitesinin resmi gazetesi ve yayımlamalar gercekleşemektedir. Radyo, Televizyon haberleri ve yeniliklerle ilgili öğrenci günleri, Spor kulübü Mo-spor üyelik elde edebilir, karate, boks, futbol, voleybol, hentbol vs... gibi spor alanlarıyla zevkli vakitler geçirebilirsiniz. Kültürel geziler, festivaller, sinema günleri öğrencilere renkli dakikalar yaşattırıyor.

Şehir içinde ve şehir merkezinde İnternet klüpleri 7-24 hizmet veriyor.  Bosnahersek’te çep telefonu kullanma eğer özelliklerinde Whatsaap yada Bbm yada Skpy özelliği varsa ücretsiz biçimde ailesi yada arkadaşlarıyla görüşebilirler bu özelliklerde görüntülü konuşma özelliği de vardır.  Konaklama yaptığınız eve internet alabilir çok hızlı web bağlantıları yapabilirsiniz.
University of Džemal Bijedić on Mostar  -  Mostar University of Džemal Bijedić