Mostar Jemal Bijedic Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Mostar Cemal Bihedic Üniversitesi
 Agro-Akdeniz Ziraat Fakültesi

Mostar Cemal Bihedic Üniversitesi 1997 Agromediterranean kolej olarak açılmıştır. Bünyesinde meyve, şarap, çiçek yetiştiriciliği olmak üzere çalışmalar gercekleşmiş ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılamada bireyler yetiştirmiştir. Ziraat Mühendisliği olarak evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji ile gerçekleşen mesleki çalışmalar katılımcı, paylaşımcı, mesleki açıdan da çağdaş yaratıcı, sürekli öğrenmeyi amaç edinmiş profesyoneller olarak topluma katılırlar. Bosna-Hersek, Türkiye ve Dünya’da eğitim ve öğretim uygulamalı tercih edilen Agro-Akdeniz Fakültesi takım çalışmasını teşvik eden yönetime sahiptir. Bosna-Hersek’te Üniversite- toplum işbirliğini geliştiren ve en çok tercih edilen fakültedir.

Mostar Cemal Bihedic Üniversitesi Belirli meyveler, şaraplık üzüm, sebze, ciçekcilik yetiştiriçiliği alanlarında profesyonel çalışmalar yürütülmektedir. Avrupa Eğitim Müfredatı ile Bologna ortak anlaşmalı olarak ECTS Kredi tansfer sistemi ile yök denklikli fakültede lisans Tamamlamak isteyenler derslerinin farklarını vererek mühendisliğe geçişleri yapılıyor. Tarım ekolojisi sebze yetiştiriçiliği alanlarında üstdüzeyde 4 yıllık bölgenin ihtiyaçları ve turizm ihtiyaçaları için modern tarımsal üretim, seracılık ve tarımsal ekolojik koşullara, belirli özellikleri ile toprağın verimliğini arttırmak için yapılan çalışmalara katılıyorsunuz. 

Ziraat Fakültesi Hujka Spor ve Rekreasyon merkezinde yer almaktadır. Eğitimin ilk yılı aynı dersler alınır. Diğer yıllar bölüme ayrılarak stajlar ve uygulamalı alıştırmalar ve dersler alarak devam edilir. Son yıl üstdüzeyde bilgi pratik çalışma ile zenginleşerek ziraat Mühendisi olarak mezun olursunuz.

Agro-Akdeniz Fakültesi Biyoloji merkezi 2012 yılında açılmıştır. Agro-Akdeniz Fakültesi eğitim görevlileri Uluslararası öğrenciler için yoğunlaşmak ve paylaşımları aktarmak için bir proje kuzeykampı bölgesinde eğitim için seçkin bir akademik kadroya sahip fakültede öğretim görevlileri ve personel ve uzmanlarımız mükemmelliyeti yakalamak için özveriyle sizlere öncelik gösterecekler başarılı olmanız için çeşitli araştırmalar, deneyler, alet ve makineler ile kütüphanede çalışma odaları ile ayrıntılı olarak bilgilenerek yetişeceksiniz. Konferanslar, geziler, bilimsel konularda organizasyonlar düzenleniyor. Agromediterranean Fakültesinde kiraz günleri şenlikleri - meyve ve üzüm şenlikleri düzenleniyor. Fakültede Bölümler 3+2 sistemindedir. EuroStar Eğitim Merkezi ile teşvik ediyor.

Bölümler:
Ziraat Mühendisliği
Büyüyen sebzeler ve çiçekler Bölümü
Tarım Enstitüsü
Meyve-Bağ
Sebze-Şarap

Agro-Akdeniz Fakültesi uluslararası teknik işbirliği ve Tempus projesi – Erasmus kapsamında Avrupa Üniversiteleri de özellikle bulunuyor. Uluslararası Stratejik işbirlikleri olan Ziraat fakültemiz küresel ve Avrupa Birliği üyesi gençlik eğitim programları ülkelerin imzaladıkları karşılıklı anlaşmalar sonucu Mostar Ziraat Mühendisliği Fakültesi eğitim öğretimlerinin bir yada iki yarıyılını Avrupa daki üniversitelerde sürdürebilmektedirler.

Önemli projeler ve Bosnahersek ülkesinin kalkınmasında uzmanlar yetiştirerek hem personel ihtiyacı hemde ülkenin tarımla ilgili mevcut organizasyonlarını ve tarımın gelişmesinde rol oynayan aktif fakülte olarak değerlendiriliyor. Uluslararası İş Birliğinde Mostar Üniversitesi Agro-Akdeniz Ziraat Fakültesinin İşbirliği kapsamında Türk üniversiteside bulunuyor.  

 • Akdeniz Üniversitesi, Antalya Türkiye
 • Saraybosna Ziraat Mühendisliği
 • BOKU-Viyana Üniversitesi, Avusturya
 • Paris Üniversitesi, INA-PG, Fransa
 • Wageningen Üniversitesi, Wageningen, Hollanda
 • Floransa Üniversitesi, Floransa, İtalya
 • Justus Libeg Üniversitesi, Giessen, Almanya
 • Lleida Üniversitesi, Katalonya, İspanya
 • Hohenheim Üniversitesi, Almanya
 • Biyoteknik Fakültesi Ljubljana, Slovenya
 • Bar, Montenegro subtropikal kültürlerin Enstitüsü
 • Novi Sad Ziraat Fakültesi
 • Tarım Fakultät Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg Almanya

 

Yüksek öğretim Doğa bilimleri ile araştırma ve deneysel bireysel gelişimi önde tutan Ziraat fakültesinde zengin kütüphanesinde yayıncılık, ansiklopediler, kitap, dergi vb... Ekonomik, Kültürel, çevreyle ilgili doğal kaynak bilgileri bulabilirsiniz.

 

Jemal Bijedic Üniversitesi Ziraat Fakültesi – Mostar Üniversitesi Ziraat Fakültesi